منوی برگه ها
TwitterRssFacebook
منوی دسته ها

ارسال شده در تاریخ ۵ اسفند ۱۳۹۴ در ساختمان | ۰ دیدگاه

بیشترین هدررفت انرژی در بخش مسکونی

بیشترین هدررفت انرژی در بخش مسکونی

دکترای معماری و مدرس دانشگاه گفت: در کشور بیشترین هدر‌رفت انرژی در بخش‌های مسکونی و صنعتی است که می‌توان با در ‌نظر گرفتن طراحی‌های لازم در معماری ساختمانی این هدررفت را کاهش داد.

به گزارش منزلان، «علیرضا جزء‌پیری» گفت: مبحث بهره‌وری انرژی از دهه‌های ۵۰ و ۶۰ میلادی با بحث در مصرف بی‌رویه منابع از جمله نفت، گاز، ذغال‌سنگ و سایر سوخت‌ها مطرح شد که اگر این مصرف بی‌رویه با همان سرعت ادامه داشته باشد منابع انرژی در کمتر از ۱۵۰ سال آینده به پایان می‌رسد و با به اتمام رسیدن این انرژی‌ها آینده صنعت با خطر جدی روبه‌رو می‌شد.

وی ادامه داد: در پی این مصرف‌های بی‌رویه، جنبش‌هایی برای کاهش مصرف این انرژی پدید آمد که مصرف‌کنندگان در سطوح کلان، مصرف انرژی خود را به حداقل برسانند. البته لازم به ذکر است که علاوه‌بر بخش‌های صنعتی در بخش‌های خانگی و مسکونی نیز هدررفت و پرت انرژی زیادی مشاهده شد که این امر طراحان و معماران را به این وا‌داشت که در زمینه‌های کاهش هدررفت انرژی در ساختمان‌های مسکونی، اداری و سایر ساختمان‌ها نوآوری‌های جدیدی به بازار ارائه دهند.

این مدرس دانشگاه در رابطه با بحث هدررفت انرژی در کشور، اظهار کرد: مبحث هدررفت انرژی در دو دهه گذشته در کشور ایران مطرح شده است که در دهه اخیر این مسأله به‌صورت جدی در سازمان‌های مختلف، از جمله سازمان‌های نظام مهندسی و شهرداری‌ها به شکلی جدی پیگیری می‌شود.

جزءپیری بیشترین هدررفت و پرت انرژی در ساختمان‌ها در کشورمان را در بخش صنعت و سپس در بخش مسکونی دانست و گفت: در ایران بیشترین هدررفت انرژی که با روش‌های ساده‌تری قابل پیشگیری نیز هست، بخش مسکونی است، اما بخش صنعت رتبه نخست پرت انرژی را در کشور دارد که کاهش هدررفت در این بخش به تخصص خاص در این زمینه نیاز دارد.

وی خاطرنشان کرد: پیشگیری از هدر‌رفت در بخش‌های مسکونی آسان‌تر از سایر بخش‌هاست که این مهم با استفاده از پنجره‌های چند‌جداره و کارگزاری عایق‌های حرارتی در کف، سقف و دیوارهای ساختمان‌ها و ایجاد ساز و کارهایی در تأسیسات ساختمان‌ها که با کارگزاری لوله‌های خاص در این تأسیسات پرت انرژی را در ساختمان‌های مسکونی به حداقل می‌رساند.

ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید